celelalte cuvinte
celelalte cuvinte
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Lupta cu sine...

+6
E V A
ABBA
ginuta
Donna
Skyflo
DeMayo
10 participanți

In jos

Lupta cu sine... Empty Lupta cu sine...

Mesaj Scris de DeMayo Sam 08 Oct 2011, 15:59

Intr- o seara, un batran indian ii explica nepotului sau ca lupta teribila se da in interiorul fiecarei persoane. Si ii spunea asa:

Exista in fiecare dintre noi doi lupi.

- Lupul Raului. El este furia, gelozia, invidia, tristetea, regretele, aroganta ,cupiditatea, vinovatia, inferioritatea, minciuna,orgoliul,superioritatea si egocentrismul.

- Lupul Binelui. El este bucuria, pacea, iubirea, speranta, linistea, modestia, bunatatea, bunavointa, generozitatea, adevarul si compasiunea.

Dupa o clipa de gandire, nepotelul intreaba:

- "Bunicule..si care lup castiga?"

La care batranul ii raspunde simplu:

- "Cel pe care l hranesti.."
DeMayo
DeMayo

Mesaje : 283
Data de inscriere : 25/06/2010
Varsta : 51
Localizare : Franta

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de DeMayo Mar 18 Oct 2011, 16:51

In fiecare din noi, zace o javra de om, fiecare din noi, facem rautati gratuite, flirtam excesiv desi avem o relatie, inselam, mintim, ne dam bine pe langa diferite persoane, doar de dragul de a scoate un avantaj.

Exista oare cineva care sa nu fi facut nici macar unul din lucrurile de mai sus? Ooops, ai mintit inca o data.

De ce suntem asa?...

Probabil ca sa scoatem in evidenta haosul de pe pamant, amestecul de rai si iad ce arde in noi... Acum depinde de om... Asta e rostul vietii.

Plansetele, rasetele, sunt necesare. Suferinta si fericirea. Toate sunt mana in mana... Nu vom fi niciodata perfecti.

De ce? Pentru ca perfectul e plictisitor, n-are defecte, n-ai cum sa razi de perfect....

Asadar, tanjesti dupa o viatza perfecta?

Mai gandeste-te!...

Nu poti sa ai totul. Asta e farmecul ...
DeMayo
DeMayo

Mesaje : 283
Data de inscriere : 25/06/2010
Varsta : 51
Localizare : Franta

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Skyflo Joi 21 Mar 2013, 02:20

In fiecare din noi, zace o javra de om, fiecare din noi, facem rautati gratuite, flirtam excesiv desi avem o relatie, inselam, mintim, ne dam bine pe langa diferite persoane, doar de dragul de a scoate un avantaj.

Cred ca aici se cere cate un topic pentru fiecare. Prea sunt toti in aceeasi oala, si nu e asa. Oamenii sunt diferiti, gandesc diferit si au experiente diferite.
Skyflo
Skyflo

Mesaje : 55
Data de inscriere : 12/03/2013

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Donna Vin 22 Mar 2013, 10:26

Nu poti sa ai totul. Asta e farmecul ...

Laughing
Donna
Donna

Mesaje : 5002
Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 45

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de ginuta Sam 23 Mar 2013, 12:50

Sunt oameni care se lupta cu sine, da... si recunosc cand gresesc si poate nu ar vrea s-o faca dar sunt constransi de anumite situatii si imprejurari, dar sunt si oameni care asa sunt ei, gresesc dar pentru ei nu conteaza, totul e sa le fie lor bine, merg pe principiul "Doar o viata am, deci s-o traiesc, nu are importanta in ce mod, nu conteaza ce cadavre calc in picioare." Intrebarea este: diferentiem in vreun fel cele doua tipuri de oameni? Este vreunul din ei de scuzat sau de condamnat in mod deosebit?
ginuta
ginuta

Mesaje : 58
Data de inscriere : 18/02/2013

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de ABBA Dum 24 Mar 2013, 12:16

Si daca ii condamnam, ce? Se schimba ceva? Si daca ii scuzam conteaza pentru cineva?

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de E V A Dum 24 Mar 2013, 14:19

Skyflo a scris:In fiecare din noi, zace o javra de om, fiecare din noi, facem rautati gratuite, flirtam excesiv desi avem o relatie, inselam, mintim, ne dam bine pe langa diferite persoane, doar de dragul de a scoate un avantaj.

Cred ca aici se cere cate un topic pentru fiecare. Prea sunt toti in aceeasi oala, si nu e asa. Oamenii sunt diferiti, gandesc diferit si au experiente diferite.
stai linistit!nu-s kiar gandurile lui...e un copy-paste! Rolling Eyes
E V A
E V A

Mesaje : 5550
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 51
Localizare : venus

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Donna Dum 24 Mar 2013, 22:11

Si daca-i copy paste, nu se cere topic diferit? Smile
Donna
Donna

Mesaje : 5002
Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 45

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de E V A Lun 25 Mar 2013, 07:03

eu vorbeam de ganduri....
E V A
E V A

Mesaje : 5550
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 51
Localizare : venus

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Donna Lun 25 Mar 2013, 07:07

Adica el nu se considera ca facand parte dintre cei enumerati? Doar in fiecare din noi zace ce zace... Embarassed
Donna
Donna

Mesaje : 5002
Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 45

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de E V A Lun 25 Mar 2013, 17:38

eh...uneori e ..mai..demiurgic..asa... Wink
E V A
E V A

Mesaje : 5550
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 51
Localizare : venus

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Skyflo Vin 12 Apr 2013, 21:54

Imi place imaginatia ta E V A Laughing
Skyflo
Skyflo

Mesaje : 55
Data de inscriere : 12/03/2013

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de E V A Vin 12 Apr 2013, 21:58

curios....de obicei sperie! Twisted Evil
E V A
E V A

Mesaje : 5550
Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 51
Localizare : venus

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Skyflo Dum 23 Iun 2013, 11:54

Pot sa ma prefac si speriat affraid
Skyflo
Skyflo

Mesaje : 55
Data de inscriere : 12/03/2013

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Another Dum 23 Iun 2013, 19:26

Ce-o mai face Eva? Shocked
Another
Another

Mesaje : 3565
Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de FRANZ Dum 23 Iun 2013, 21:32

Uimitoarea poveste a omului care a supravieţuit FOAMETEI: Cerşitul nu era o soluţie, aşa că am început să fur

http://directproprietar.ro/Uimitoarea-poveste-a-omului-care-a-supravieuit-FOAMETEI-Ceritul-nu-era-o-soluie--aa-c-am-nceput-s-fur
FRANZ
FRANZ

Mesaje : 6920
Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 62
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de narcisa Joi 27 Iun 2013, 20:57

"Lupta cu sine" ...
cum poti alunga ganduri care te supara?
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Donna Joi 27 Iun 2013, 21:06

Cum spune si articolul...Spera in bine! Speranta nu ti-o poate lua nimeni!
Donna
Donna

Mesaje : 5002
Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 45

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de narcisa Joi 27 Iun 2013, 21:27

Da, spera si ai sperante. Dar cum??? cum alungi gandurile si nemultumirea?

Usor de spus, greu de facut... poti alunga gandurile?
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Donna Joi 27 Iun 2013, 21:32

Nu... Nu poti... Nu acum, cel putin. Dar vor trece si gandurile astea rele, trebuie sa treaca, trebuie sa-ti dai singura seama ca nu rezolvi nimic asa, timpul le va rezolva pe toate, n-are cum altfel!
Donna
Donna

Mesaje : 5002
Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 45

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de narcisa Joi 27 Iun 2013, 21:34

Da... stiu, asa e cum spui.
Dar... e teorie. Practica, ne omoara.

Am imbatranit in anul asta cu zece ani, cred.
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Donna Joi 27 Iun 2013, 21:37

Se vede ca parca nu esti tu. Nu-ti mai arde de nimic. Sad
Donna
Donna

Mesaje : 5002
Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 45

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de zaraza26 Mier 22 Noi 2017, 13:50

Pentru ce am vrut sa postez in legatura cu teatrul am deschis un topic nou. Dupa ceva frunzareala, am ajuns aici. Si aici voi posta ceva interesant si care cred ca se potriveste topicului. Smile

Este despre Mirela Retegan, creatoarea trupei Zurli

"De fiecare dată când mă întorc în ţară, mă încearcă un sentiment de tristeţe. După fiecare experienţă trăită între oameni civilizaţi şi educaţi, revin acasă cu regretul că la noi copiii trăiesc încă în cea mai mare parte în mediocritate, că oamenii se străduiesc încă să pară şi nu să fie, că încă e mai important ce crede celălalt despre noi decât ceea ce simţim. Şi n-am cum să nu-mi amintesc că eu chiar am încercat niște lucruri. Aşa mică, şi tânără, şi naivă, chiar am crezut din toată fiinţa mea că pot să fac ceva şi să strâng în jurul meu oameni care iubesc ţara asta şi vor să trăiască fericiţi în ea împreună cu copiii lor. Din păcate, în felul acela nu am putut face prea mult. Dar ştiu sigur că am făcut tot ce am putut. Am făcut jurnalism în cel mai periculos sens al cuvântului. Fac parte din categoria jurnaliştilor care ştiu ce înseamnă să-ţi fie ameninţată viaţa şi să fie pusă în pericol siguranţa familiei tale. Fac parte dintre oamenii de presă care au fost treziţi în toiul nopţii de telefoane de ameninţare. Am simţit dalele reci ale unui culoar în care un domn semianalfabet, dar într-o funcţie de conducere, m-a înghesuit şi mi-a scuipat printre dinţi un “cine pi*da mă-tii eşti tu să-mi strici mie socotelile? “ Ani de zile am dat cu subsemnatul pentru tot felul de plângeri penale făcute de diverşi adversari care au crezut că mă vor speria şi voi accepta condiţiile lor de tăcere. Am trăit vremurile în care o corespondenţă la BBC declanşa un scandal politic şi zbura un preşedinte al Senatului. Aş fi putut să fac foarte mulţi bani. În jurul meu, directorii de media, oarecum omologii mei, şi-au construit averi imense. Atunci când mi s-a făcut propunerea concretă, m-am uitat în ochii impertinentului şi i-am spus că în ’89 eu eram în stradă şi nu-mi doresc decât să mă uit în ochii copilului meu şi să nu-mi fie ruşine cu ceea ce am reuşit să fac. Iar când un domn poliţist mi-a şoptit la ureche “vezi că vor să te aresteze, dacă nu pot să-ţi închidă gura“, am înţeles că nu vreau să fiu martir.

Mi-a fost greu să accept că trebuie să renunţ, dar am făcut-o. Pentru mine, pentru copilul meu, pentru părinţii mei, pentru tot ce ce pot să fiu şi să fac. Am părăsit tot: casă, oraş, serviciu, prieteni. Am suferit ca un câine. Nu știu cum și din ce resurse am reușit. Am plâns săptămâni întregi, dar ştiam că e cel mai bun lucru pe care puteam să-l fac. Glumeam întrebându-i pe apropiaţi “ştii cum arată pasărea phoenix? Uită-te la mine, eu sunt. Voi renaşte din propria-mi cenuşă.” Şi am găsit o altă cale de a face lucruri şi de a lăsa ceva în urmă.

Am ieşit complet din zona de presa serioasă, de ştiri şi de investigaţie, am lăsat publicul de știri și reportaje de la radio şi am ales o altă scenă. Una de pe care mă uit direct în ochii părinţilor care stau în faţa mea şi care vor o Românie mai bună şi mai frumoasă pentru copiii lor. N-am abandonat. N-am renunţat să cred că, dincolo de luptele politice, putem fiecare dintre noi să lăsăm în urma noastra un loc mai bun, mai frumos, un copil mai curajos şi mai educat. Iubesc pământul ăsta care mi-a dat atâtea bucurii. Cred din toată fiinţa mea că, dacă fiecare dintre noi ar face tot ceea ce poate, acolo unde se află, la casa lui, în familia lui, la serviciul lui, am simţi-o cu toţii. Învăţ în fiecare zi să mă uit mai atent la ceilalţi şi să las în urma întâlnirii noatre o stare mai bună. Nu-mi iese tot timpul, dar nu renunţ. Între jurnalismul prin care scoateam la lumină lucruri mai puţin plăcute şi zâmbetele desenate pe chipurile părinţilor gata să le facă celor mici viaţa mai frumoasă, alegerea mea a fost simplă. Iartă-mă, copile, că n-am putut mai mult!

editorial publicat pe catchy.ro"

http://mirelaretegan.ro/blog/sunt-mama/iartama-copile-ca-nam-putut-mai-mult-id781.html
zaraza26
zaraza26

Mesaje : 1016
Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de FRANZ Mier 22 Noi 2017, 13:51

Nepotelului meu cel mare, Vladut, ii place tare mult Trupa Zurli !
FRANZ
FRANZ

Mesaje : 6920
Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 62
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de zaraza26 Vin 24 Noi 2017, 09:12

FRANZ a scris:Nepotelului meu cel mare, Vladut, ii place tare mult Trupa Zurli !

aplauze dans1
zaraza26
zaraza26

Mesaje : 1016
Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Lupta cu sine... Empty Re: Lupta cu sine...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum