celelalte cuvinte
celelalte cuvinte
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

VESTI TRISTE

+9
viorela barbulescu
n.n.
Donna
Geo
Orion
Another
narcisa
Lia
Diana
13 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

VESTI TRISTE Empty VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Diana Mar 12 Iun 2012, 16:03

Azi dimineata a plecat Cactus intr-o lume mai buna Sad(((
CONDOLEANTE FAMILIEI Sad
Diana
Diana

Mesaje : 3923
Data de inscriere : 15/05/2010

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de FRANZ Mar 12 Iun 2012, 16:52

Ma alatur voua si adresez pe aceasta cale sincere condoleante familiei prietenului meu DAN FISCUTEAN, pre numele lui de "scena" CACTUS !
Dumnezeu sa-l odihneasca in Imparatia Sa!
Vei ramane vesnic in amintirea noastra, prieten drag.


VESTI TRISTE Dscf6011vi
FRANZ
FRANZ

Mesaje : 6920
Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 62
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de ABBA Mar 12 Iun 2012, 17:50

Dumnezeu sa-l odihneasca! Sad

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Lia Vin 15 Iun 2012, 06:34

Cine era Cactus?
Lia
Lia

Mesaje : 4019
Data de inscriere : 07/08/2010
Varsta : 45

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de FRANZ Vin 15 Iun 2012, 06:50

Cactus era un amic comun al multora dintre cei de aici, care am activat pe celalalt forum, de pe care vii si tu, Lia.
FRANZ
FRANZ

Mesaje : 6920
Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 62
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de narcisa Joi 03 Ian 2013, 18:55

A murit Sergiu Nicolaescu. Dumnezeu sa-l odihneasca!


Vestea asta trista, cred ca ati auzit-o azi cu totii.

DAR, ceea ce aud acum, si ce din nefericire, sau stiu eu...?!?
se intampla de cate ori dispare un om cunoscut, o vedeta, o personalitate...

Sotia lui, cu 40 de ani mai tanara, ar dori sa il incinereze, fara slujba crestineasca,
pentru ca un presupus fiu nelegitim, sa nu poata ridica drept la paternitate (la mostenire!)
sa nu se mai poata face un test ADN.

Ce porcarie!!!

Fiecare om ar trebui, cat este in viata si in deplinatatea mintii sale,
sa isi puna in ordine cele pamantene, dar si ultimele sale dorinte, pentru dupa moarte.
Dar poate trebuie sa ai si o mare tarie,
sa vorbesti, gandesti, scrie, despre pregatiri si dorinte pentru propria moarte.





narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Wolf Joi 03 Ian 2013, 20:26

Dumnezeu sa-l odihneasca!
S-a dus, asa cum a promis, sa intregeasca echipa din ceruri.

In rest, numai porcarii! Urit, urit ce se intimpla!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Another Joi 03 Ian 2013, 20:29

A murit Sergiu Nicolaescu. A plecat după Amza Pellea, a plecat după Ilarion Ciobanu, pe care-l strigau cu toţii Claris (şi el a fost incinerat), a plecat după Gheorghe Dinică, a plecat după Colea Răutu, a plecat după Mihai Mereuţă, a plecat după mulţi, după prea mulţi, artişti români care au plecat dincolo de Ursa Mare pentru a rămâne nemuritori prin arta lor.

Dar, ştiţi ce mă întristează? Mai serile trecute am văzut câteva minute o emisiune la un post de televiziune unde câţiva oameni care se prezentau ca oameni de cultură îl înjurau pe Sergiu Nicolaescu şi filmele sale. Au fost luate în tărbacă filmele din seria cu comisarul Moldovan, iar punctul culminant a fost atins de unul dintre ei a spus ceva de genu - penibil a fost filul ăla în care Amza Pellea urca un deal cu o cruce în spate.

Am fost neplăcut impresionat să aud asta. Omul acela vorbea despre Osânda, un film de o sensibilitate şi o profunzime aproape dureroase, ecranizare după romanul Velerim și Veler Doamne al lui Victor Ion Popa, roman care a luat premiul Societăţii Scriitorilor Români în 1933.

Persoana care a făcut afirmaţia asta se distra în timpul emisiunii citind sms-urile pe care le tot primea şi amintind celor prezenţi, spre ştiinţa telespectatorilor, că el şi altul ca el au făcut sute de dolari din bişniţă cu casete video, imediat după 1990. Evident, dacă te recomanzi artist şi singura realizare este bişniţa cu casete video, atunci nu poţi fi decât cel puţin invidios pe regizorul unui film cum este Osânda!

Scena aceea
Another
Another

Mesaje : 3565
Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de narcisa Joi 03 Ian 2013, 21:20

Azi m-am contrat si eu cu un tanar, care a zis:
"Etena, acum s-a apucat si Vadim de scris scenarii?!?
Vadim, om de cultura?"

Evil or Very Mad
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de narcisa Joi 03 Ian 2013, 21:35

Ascult si eu acum pe Romania Tv idioteniile pe care le spune CTP... pacat...

Cristian Tudor Popescu este filmolog,
doctor în cinematografie al Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale,
unde susține un curs de Tehnici de Manipulare și Propagandă în Cinematografie și Televiziune.
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Orion Joi 03 Ian 2013, 23:14

Tristete mare ... cine ne mai regizeaza noua urmatoarea revolutie ?
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Wolf Joi 03 Ian 2013, 23:40

Vlad, nu as vrea sa te bag in categoria celor de mai su [Osinda, un film de exceptie, ma mir cum a trecut de Gidea(Suzana, o fi neam cu pupincuristul de la A3???) dar porcaria asta o tot aud, dar nu am vazut nimic pe care sa se bazeze aceste birfe.
Narcisa, nu fi suparata, generatia pro stie doar ca Vadim, ca si Paunescu, Pruteanu, Quintus sau Stefan Cazimir de altfel, au fost doar politicieni!
În universul nostru strâmt
Plini de virtuţi şi de ocară,
Prostia este o povară
Pe care cei ce-o duc, n-o simt
.(Mircea Ionescu Quintus, dictionar de epigrame)
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Another Vin 04 Ian 2013, 07:56

vlad_sim a scris:Tristete mare ... cine ne mai regizeaza noua urmatoarea revolutie ?

Revoluţia din 1989 a fost regizată?
Another
Another

Mesaje : 3565
Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Geo Vin 04 Ian 2013, 17:24

V-am citit replicile si am sa spun la randu-mi cateva cuvinte ;
- in primul rand , s-a dus inca un mare regizor si actor , un simbol am cinematografiei romanesti ... Fie-i tzarana usoara !
- in al doilea , maestrul avea o varsta , era perfect constient ca sfarsitul este aproape ( am eu indata 50 , deja ma gandesc ca ghemul tot creste iar atza se va sfarsi candva si incerc sa nu ma prinda pe picior gresit cu treburi neterminate pentru cei care raman ) , ma mir sa nu aiba un testament in care sa-si fi exprimat expres ce si cum la moartea lui . Daca nu a lasat astfel de indicatii urmasii sunt liberi sa faca cum doresc si nimeni nu are dreptul sa se amestece .
- al treilea si ultimul punct : Sergiu Nicolaescu a fost un om , un artist exceptional dar totusi om ... nici Dumnezeu nu este iubit de toata lumea ...

Atzi adus aminte de ''Osanda '' , un film extraordinar din punctul meu de vedere , eu as mai adauga cateva : ''Ciuleandra '' cu acelasi regizor , ''Ion '' , ''Rascoala '' , ''Baltagul '' in regia lui Mircea Muresan , '' Morometii '' a lui Stere Gulea si lista este lunga ... imi plac aceste filme ce aduc trecutul in prezent , imi plac fiindca copil fiind am prins parte din acest fel de viatza si traiesc momente nostalgice vizionand o astfel de pelicula ... mai mult , putin pasionat de istorie , ador sa vad evenimente marcante din trecut ''aduse'' in imagini vii pe ecran ...
Dar hai sa fim rezonabili , catzi mai vor acest lucru , pe catzi ii mai intereseaza acest gen de filme ? ... chiar printre cei la a doua tinerete o sa gasiti indivizi care nu au vazut filmele sau habarn au ca exista si cartzi dupa care au fost ecranizate ... in arta in general nu se impun puncte de vedere cu fortza , poate sa-ti placa , sa nu-ti placa sau sa nu te intereseze pur si simplu ... pentru cei care nu percep ceva interesant in mostenirea lasata de Sergiu Nicolaescu acesta nu exista sau este un oarecare si nu cred ca-i putem condamna , e dreptul lor sa aiba o opinie , nu ei ii vor duce amintirea mai departe ...
Geo
Geo

Mesaje : 670
Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Orion Vin 04 Ian 2013, 17:36

Alex Ilie a scris:
vlad_sim a scris:Tristete mare ... cine ne mai regizeaza noua urmatoarea revolutie ?
Revoluţia din 1989 a fost regizată?
Da.

Am citit si eu editorialul lui CTP-ul. In mod exceptional sint aproape 100% de acord cu el. Filmele lui nea Sergiu merg de la banal (cele cu Margelatu de ex., am vazut vreo 2 dar banui ca toate sint pe acelasi calapod) la gretos (Pistruiatul, l-au dat la TV de curind; Osinda; cele cu comisarul). Asta din ce-am vazut eu. (Cele gretoase recunosc nu complet, mi-au fost de ajuns citeva minute ca sa ma lamuresc.) O mica exceptie, Nea Marin miliardar, care mi-a placut la vremea lui, de, eram si eu mai tinar, si cind l-am revazut acum citiva ani mi-a parut in continuare destul de reusit in ansamblu si chiar bun pe alocuri, un film de pastrat, caracteristic pentru epoca de trista amintire care face totusi parte din istoria noastra. Deasemenea, nu stiu, alea din seria cu ardelenii sint de el ? Daca da, s-ar putea sa mai fie si dintre ele citeva destul de reusite.
Oricum, indiscutabil CTP-ul are dreptate si in ce priveste manipularea istoriei in sensul propagandei regimului. Poate ca nu se putea altfel, dar e un pacat grav. Il descalifica. Te bagi la asa ceva, esti penibil pentru tot restul vietii, asta-i situatia. (Bine, de fapt in cazul lui asta conteaza chiar mai putin, avind in vedere ca la revolutie omul a falsificat chiar istoria reala. A dus falsificarea istoriei la nivelul urmator, cum ar zice prietenii nostri de peste ocean.)
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de narcisa Vin 04 Ian 2013, 17:54

Da... asta ziceam si eu, daca nu iti pui in ordine lucrurile,
cat esti in viata... ramai la vointa mostenitorilor de drept.

In cazul lui Sergiu Nicolaescu, nu a spus nimni-nimeni de existenta unui testament. Daca ar fi existat, cu siguranta avocatul care l-a intocmit ar fi spus. Nu exista decat declaratia sotiei c ar fi fost "dorinta" lui, sa fie incinerat.

Eu am trecut in familie de o astfel de situatie,
in care sotie a spus ca "asta a fost dorinta lui".
Lucru absolut neadevarat. Tata a murit subit, la 56 de ani si niciodata,
absolut niciodata nu ar fi exprimat vreo dorinta de a fi inmormantat acolo.
Dar asa a decis sotia lui...

La fel, peste ani, sotia respectiva a fost incinerata, de fiica ei.
Nici aceasta femeie, cu credinta in Dumnezeu si ajunsa la o varsta respectabila, nu si-a exprimat vreodata o astfel de dorinta
si cred ca nici o clipa nu s-a gandit ca acesta ii va fi sfarsitul, incinerarea.
Dar pentru fiica ei, a fost solutia cea mai fezabila.

Si nu este adevarat ca la Crematoriu, la incinerare, se face totusi o slujba de catre un preot.
Eu am asistat acolo, la crematoriu. Este mai infiorator ca la o inmormantare.
Asazisul preot, nu este un preot recunoscut de Biserica,
cred ca nu este hirotonisit sau este excclus din Biserica, nu cunosc statutul lui. Dar nu este preot, nu este imbracat in straoe preotesti, ca la biserica.
E doar in sutana aia neagra, de panza, destul de jigarita... sinistru.

Nu-mi doresc si nu as dori pentru nimeni,
eu sper sa nu am parte si sa nu iau o asa decizie vreodata pentru nimeni.

Cred ca o personalitate ca Sergoi Nicolaescu ar fi meritat o inmormantare
cu toate onorurile, religioase si militate.
Si pentru oamenii care s-au dus sa il vada, sa ii aduca un ultim omagiu,
pentru cei care l-au cunoscut si au muncit cu el,
pentru cei care ar fi dorit asta, ar fi meritat, cum e traditional,
un "adio" in fatza unui sicriu deschis, cine dorea sa ii poata vedea ultima data chipul. Chiar si pentru familie, pentru cei foarte apropiati.

Nu-mi place deloc atitudinea acestei femei.
Nu ca o judec, dar mi se pare o impietate fatza de cel ce a fost Sergiu Nicolaescu si fatza de cei care, pe buna dreptate, il considera al lor, al acestui neam. Pentru ca Sergiu Nicolaescu a creat pentru oameni, pentru public. Si nu pot crede ca un om, care l-a intruchipat pe Carol I, care si-a venerat mama, care inainte să moară, a mers să aprindă lumânări la mormintele părinţilor, nu cred ca acest om si-a dorit sa fie incinerat.

Ar fi putut fi inmormantat la Cimitirul Bellu sau in cavoul familiei
care se află în Cimitirul Municipal din Târgu-Jiu.
Si merita cele mai inalte onoruri religioase, militare si cetatenesti.
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Orion Vin 04 Ian 2013, 19:37

narcisa a scris:Nu ca o judec, dar mi se pare o impietate fatza de cel ce a fost Sergiu Nicolaescu ...
Nu ca blestem, dar sa dea Dumnezeu si Maica Domnului ...

Oricum, omul a fost probabil ateu, sau in orice caz propagandist comunist, si asta cit se poate de oficial si asumat. A avut prea putin de-a face cu crestinismul. Mi se pare normal sa nu vrea inmormintare crestineasca, si sa i se onoreze aceasta dorinta. Oricit li s-ar parea unora ca e "al lor" si oricit si-ar dori ei ca el sa fi fost crestin si sa-si fi dorit o inmormintare crestineasca, realitatea probabil e alta. Dar unii, nu-i asa, nu se impiedica intr-un lucru atit de marunt ca realitatea.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de narcisa Vin 04 Ian 2013, 21:10

vlad_sim a scris:
narcisa a scris:Nu ca o judec, dar mi se pare o impietate fatza de cel ce a fost Sergiu Nicolaescu ...
Nu ca blestem, dar sa dea Dumnezeu si Maica Domnului ...

Oricum, omul a fost probabil ateu, sau in orice caz propagandist comunist, si asta cit se poate de oficial si asumat.
A avut prea putin de-a face cu crestinismul.
Mi se pare normal sa nu vrea inmormintare crestineasca, si sa i se onoreze aceasta dorinta.
Oricit li s-ar parea unora ca e "al lor" si oricit si-ar dori ei ca el sa fi fost crestin si sa-si fi dorit o inmormintare crestineasca,
realitatea probabil e alta. Dar unii, nu-i asa, nu se impiedica intr-un lucru atit de marunt ca realitatea.

... omul a fost probabil ateu... A avut prea putin de-a face cu crestinismul. ---> Ai vreo dovada sau vorbesti ca sa te afli in vorba?

... propagandist comunist ... ---> Multi am trait in comunism (posibil si tu, nu stiu si nu ma intereseaza)

Mi se pare normal sa nu vrea inmormintare crestineasca, si sa i se onoreze aceasta dorinta. ---> Tocmai, ca nu exista nici o dovada ca si-ar fi exprimat o astfel de dorinta, doar afirmatia sotiei.


Intre timp, lucrurile s-au complicat si mai mult.
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de ABBA Sam 05 Ian 2013, 07:52

Narcisa, nu stiu ce incinerare ai vazut tu, dar cumnatul si cumnata mea au avut parte ambii, cand le-a venit randul, de ceremonii deosebit de elegante si de sobre, cu trei preoti adevarati si muzica clasica. Ei si-au dorit incinerarea , era in traditia familiei. Si pe mine ma atrage mai mult ideea incinerarii decat cea a punerii in pamant, intr-un ungher de cimitir, hrana viermilor. Cara data vermibus! Asta ca sa va spun si etimologia cuvantului cadavru....
Eu ma vreau intr-o urna, pe semineu, la caldura, in sufrageria unuia dintre copii . Sau poate fac cu schimbul, ma tin fiecare cate un an , prin rotatie!

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Wolf Sam 05 Ian 2013, 14:15

Nu stiu cum se face, dar de cite ori moare un monstru sacru,
apar, ca ciupercile dupa ploaie, detractorii. Habar nu au de opera celui mort,
nu l-au intels niciodata, dar nici nu si-ai batut capul cu asta, dar calomniaza la rupte! Asta pentru ca
atit timp cit a fost in viata, nu au avut curajul sa-l priveasca in ochi sa spuna
ce au avut de spus. Este mai sigur, mai comod, mai in linia vremii, mai fara
complicatii si roseli de obraz.
Sergiu Nicolaescu a fost un om, cu bune si rele, ca noi
toti, a trait intr-o epoca in care am trait si noi, mai buna sau mai rea. A facut compromisuri, nu se putea altfel,
inr-o parte pentru a putea fi lasat in pace in cealalta parte. Cine ridica
primul piatra????


A fost un om ambitios, in sensul bun al cuvintului,
perfectionist, nu renunta la nimic pina cind totul nu era la nivel de foarte bine.
Stiti ca a lucrat pentru fostul rege Mihai, la Savirsin???? A fost regizor,
actor sau scenarist in peste 70 de filme, cele mai bune cotate de critica fiind
“Osinda” si “Atunci i-am condamnat pe toti la moarte” .


Debutul in film a fost in 1962, in “Memoria Trandafirului”,
un film metafora de 7 minute, difuzat, timp de 10 ani, la Paris, inainte de
Craciun .Tot un debut a fost si
filmul “Cu miinile curate”, primul film romanesc cumparat de vestici.


Este adevarat, filmele istorice ale lui Nicolaescu sufera
rau de influienta propagandei comuniste, insa sa nu uitam, aia era epoca in
care am trait. Ca si altii, a scrificat ceva, ca a obtina altceva. Nu ar fi
fost el, ar fi fost altcineva si rezultatul era acelasi. Asta este valabil si in cazul cintatorilor de
partid, ce ridicau osanale de la fiecare ceas aniversaro-comunist: Repan,
Cozorici, Albulescu, George Alexandru, Tudor Gheorghe, Vicoveanca, Dolanescu, Gica Petrescu si altii ca ei. Nu o faceau ei, o faceau
altii, dar asa au reusit sa ramina si a spuna romanilor si altceva decit poezii
desarte la ceas de slava comunista!


Tinerii cineasti de azi, il repudiaza tocmai pentru succesul
lui, punindu-l, nu pe seama talentului lui Nicolaescu, ci pe seama “pilelor” de
partid. Gresit. Sa ne uitam la filmele lor. Ce vedem? Aceeasi tema rasuflata: ce rau era pe vremea comunistilor!
Tema jucata cu actori de doi lei, care isi iau unuia din gura altuia replicile,
ca la teatrul in care am jucat in liceu! Joc teapan, indicatii regizorale aproape
nule sau vai de ele, un singur scop, sa
se atinga: vai ce rau era pe vremea lui nea Nicu! Premiile obtinute au fostmai degraba “politice”, decit artistice! In locul de "Moartea domnului Lazarescu”, “4 luni, 3 saptamini si
2 zile” sau “Eu cand vreau sa fluier, fluier”, prefer sa vad “Osinda”, “Intilnirea”, “Ultima noapte de
dragoste”, “Felix si Otilia”, “Nea Marin miliardar”, “Ciuleandra”!! Multi nu
l-au suferit pentru ca era militaros, isi impunea punctul de vedere, dar nu au vazut
ca in spatele acestei atitudini era
dorinta de perfectiune!


A fost ateu? Si, care-I problema??? Nu e nici singurul, nici
primul, nici ultimul! Trebuie hulit pentru asta?? De cine, de “crestinii” care
fura, injura, birfesc, si preacurvesc ????


Vrea sa fie incinerat (desi dorinta este incerta, nu s-a gasit
nici un testament in aceasta privinta)?? Care-i problema??? Trebuie hulit
pentru asta??? Garabet Ibraileanu, Eugen Lovinescu, Bergel Erich, dirijor, Constantin Stere, Andreoiu Constantin,
chirurg, profesor universitar, Solomon Gina, pianist, Doina Badea, Camil
Baltazar, scriitor, Francisc Munteanu, Dinescu Pantazi Nutzi, actriţă, Lazarov
Valeriu, producător de televiziune, Roxana Matei , Mircea Zorileanu
, aviator, Arabella Iarca, soţia lui
Carol Davilla, Matei Socor si multi altii, au fost incinerati. Care-i problema????
Sau numai asa, ca sa hulim, ca sa ne dam mari, ca sa fim in rind cu “lumea buna”,
adica a sanobilor de doi lei!


Inca o data, Sergiu Nicolaescu a fost in primul rind om, cu cele bune si rele ale
oamenilor! Dumnezeu sa-l odihneasca!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de narcisa Sam 05 Ian 2013, 14:39

ABBA a scris:Narcisa, nu stiu ce incinerare ai vazut tu, dar cumnatul si cumnata mea au avut parte ambii, cand le-a venit randul, de ceremonii deosebit de elegante si de sobre, cu trei preoti adevarati si muzica clasica. Ei si-au dorit incinerarea , era in traditia familiei. Si pe mine ma atrage mai mult ideea incinerarii decat cea a punerii in pamant, intr-un ungher de cimitir, hrana viermilor. Cara data vermibus! Asta ca sa va spun si etimologia cuvantului cadavru....
Eu ma vreau intr-o urna, pe semineu, la caldura, in sufrageria unuia dintre copii . Sau poate fac cu schimbul, ma tin fiecare cate un an , prin rotatie!

Tu ai participat la incinerarea cumnatilor tai, de care spui? Unde s-a desfasurat?
Incinerarea de acre am povestit eu, a avut loc chiar la Crematoriu Vitan, unde a fost si incinerarea lui SN.

Muzica, da... se pune o inregistrare de muzica clasica.
Si da, participantii primesc in mana o lumanare, cand acel "preot" rosteste acea "rugaciune".
Dar nu este ritualul, intregul ritual crestin ortodox care se desfasoara din momentul decesului si pana ijn momentul inhumarii.

Iar cei trei preoti adevarati ... nu stiu ce sa spun, cat de "adevarati" erau,
pentru ca dupa cum se stie, din partea tuturor autoritatilor bisericesti,
un preot adevarat, care slujeste in biserica, nu are voie sa savarseasca acest ritual, in cazul incinerarii.
Ar fi de indata exclus din preotie, nu ar mai face parte din Biserica Ortodoxa.

Chiar acum aud purtatorul de cuvant al Patriarhiei dand aceste explicatii.


Nici un fel de onoruri, nici un fel de consideratie, ca ultim omagiu, nu a permis sotia sa i se acorde marelui disparut.


narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de narcisa Sam 05 Ian 2013, 14:46

ABBA a scris:
Eu ma vreau intr-o urna, pe semineu, la caldura, in sufrageria unuia dintre copii .
Sau poate fac cu schimbul, ma tin fiecare cate un an , prin rotatie!

Asta o iau ca pe o gluma. Altfel... imi da fiori reci.


Am fost la crematoriu acolo unde se pun urnele dupa incinerare... sinistru.
Daca familia nu ia urna de acolo, ea se poate pune in alt loc, niste rafturi, "columbar" se numeste.
Acolo sunt pastrate urnele cu cenusa, contra unei taxe anuale.
Si exista un "columbar" comun, cu taxa mai mica, si un "columbar" mai... cu taxa mai mare.
Daca urna nu este luata de familie, si nici nu este acitata taxa de "columbar"... cenusa se duce la gunoi.





narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de narcisa Sam 05 Ian 2013, 14:55

wolf a scris:
Inca o data, Sergiu Nicolaescu a fost in primul rind om, cu cele bune si rele ale oamenilor!

Avand in vedere ca nu este cert ca a fost dorinta lui de a fi incinerat...
Avand in vedere ca nimic, nimic din declaratiile sale publice, din ce a lasat in urma sa,
nimic nu atesta ca ar fi fost ateu, ca si-ar fi dorit o plecare din lumea asta fara preot, fara onoruri,
onoruri de toate felurile...

Eu cred ca ar fi meritat, pentru tot ce a fost in viata sa, pentru creatia sa, pentru tot ce lasa in urma sa, BUNE!
ar fi meritat o inmormantare cu abslot toate toate onorurile de toate felurile.
Sa poata peste 50 de ani, cine a fost si a vazut,
sa vorbeasca despre inmormantarea sa, ca si despre inmormantarea Mariei Tanase.
Si asta se putea face, chiar si incinerandu-l.
Au fost acolo, la Crematoriu, si cadetii care i-au dus sicriul, pregatiti pentru salvele de omagiu final.
A fost si regimnetul de garda.
Dar sotia nu a permis nimic, nici un fel de omagiu public.

Raman cu gustul amar al acestui sfarsit.
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de ABBA Sam 05 Ian 2013, 17:26

Narcisa, dai dovada de intoleranta!
Da, au fost trei preoti adevarati, unchiul cumnatului meu a fost parintele Galeriu, si nu a fost o simpla inregistrare cu muzica clasica, ci un cor de oameni vii . La fel s-a intamplat si la moartea mamei sale, o doamna pentru care am avut si am o mare admiratie, o femeie ale carei lecturi ma complexau si a carei intelepciune m-a fascinat. Cat despre dorinta mea de a ramane in casa copiilor mei chiar si sub forma de cenusa, nu cred ca ar trebui sa te ingrozeasca. Nu e mai bine in familie decat la cimitir , in frig si zloata? Smile)
Oricum , asta ramane intotdeauna o decizie absolut personala, nimeni nu are dreptul sa comenteze sau sa conteste alegerea. Are grija Dumnezeu de toate, nu preotimea noastra detine adevarul suprem!

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de ABBA Sam 05 Ian 2013, 17:34

Oana Pellea : "..am ales sa traiesc in Romania...DAR....ma gandesc foarte serios... unde sa- mi aleg sa mor...pentru a evita jalnicul spectacol de doi bani..."
Azi, pe facebook.

http://www.stelian-tanase.ro/zona-libera/cadavrul-poporului-de-toma-roman-jr/
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

VESTI TRISTE Empty Re: VESTI TRISTE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum