celelalte cuvinte
celelalte cuvinte
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

GRĂMĂTÍC

+4
Wolf
Orion
Donna
narcisa
8 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

GRĂMĂTÍC Empty GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de narcisa Joi 06 Dec 2012, 20:35

Multă lume zice în vremea noastră "săraca limbă română!"
Mult e dulce și frumoasă... dar puțini o mai vorbesc corect.

Fără supărare
și fără să ne alergăm unu' pe altu' pe forum cu răutate, să ne vânăm greșelile,
vreți să le scriem aici?

Poate e greșit, sau poate nu?!? Abba ne poate spune cu competență!


Sau greșelile celor din presă, sau a oamenilor politici, ale vedetelor... perlele Laughing Laughing

GRĂMĂTÍC P0902
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de narcisa Joi 06 Dec 2012, 20:40

Mi-este ușor să spun cine nu poate fi desemnat,
dar cine poate fi nu o să spun niciodată acum.

Este corect? GRĂMĂTÍC C0314
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de ABBA Joi 06 Dec 2012, 21:51

Nu este corect. Niciodata sau acum?

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de narcisa Joi 06 Dec 2012, 22:01

ABBA a scris:Nu este corect. Niciodata sau acum?

GRĂMĂTÍC Images?q=tbn:ANd9GcQBzxwgQWvZs6eP_Tktsx62xANiIkH6aUAJLCP03Yx5Khb-rq4NzedaOaI

" Mi-e ușor să spun cine nu poate fi desemnat, dar cine poate nu o să spun niciodată acum ”,
a mai spus președintele Traian Băsescu.
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de ABBA Joi 06 Dec 2012, 22:13

In capul lui o fi fost niciodata acum pe perioada alegerilor... Suspect

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de narcisa Joi 14 Feb 2013, 22:41

Academia Română stabilește folosirea noului “Ģ”


Peste 920.000 de români sunt rechemați de urģență la Direcția Ģenerală de Evidență a Persoanelor în urma unei decizii fulģer din partea Academiei Române. Este vorba în principal de posesorii numelor George și Gheorghe care ulterior deciziei Academiei vor deveni Ģeorge și George.

Academia Română motivează această decizie prin necesitatea particularizării definitive a identității lingvistice naționale:

“Dacă în 1993 am căutat să rupem normele impuse de Uniunea Sovietică și astfel am reintrodus â în grafia limbii române, la 20 de ani, având în vedere aderarea la Uniunea Europeană, s-a simțit riscul unei omogenități cu alte limbi europene, risc pe care îl înlăturăm prin introducerea lui Ģ”, declară pentru Media Liberă un important reprezentant al Academiei.

Schimbarea, spun multe alte surse, era una naturală. Deși aceeași construcție fonetică se pronunța diferit în funcție de alăturarea “h”-ului, practic se folosea același caracter alfabetic și situația era similară limbajului care folosește sh și tz în loc de ș și ț iar inconsistența unor uzanțe era destul de evidentă. Astfel “ghirlandă” și „găselniță” se scriu diferit deși consoana se pronunță la fel.

Modificarea aduce și multe neplăceri. Foarte mulți cetățeni vor fi nevoiți să-și modifice numele pe Facebook, un număr semnificativ de plăcuțe stradale și chiar denumiri de orașe vor trebui de asemenea modificate în următoarele zile.

Întrebați dacă au în plan introducerea altor modificări de acest ģen, reprezentanții Academiei au declarat că “ĕste foarte posibil să urmĕze și altele”, dar încă se studiază problema.

Cele două diacritice noi sunt majuscula Ģ și minuscula ģ.
narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Donna Joi 14 Feb 2013, 22:53

N-am inteles nimic. Cand se foloseste unul si cand celalalt?
Donna
Donna

Mesaje : 5002
Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 45

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Orion Vin 15 Feb 2013, 10:56

Nu trebuia sa mai astepti pina pe 1 aprilie cu asta ?
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Wolf Vin 15 Feb 2013, 20:28

Astfel “ghirlandă” și „găselniță” se scriu diferit deși consoana se pronunță la fel.
Cit de timpit trebuie sa afirmi asa ceva! Asta nu a trecu prin clasa intii! Pai fratilor, incercati sa cititi cu voce tare ghirlanda si gaselnita si sa vedeti cum se aud cele doua grupuri fonetice! Daca nu ar fi h-ul ar trebuie sa citest girlanda! Incercati sa vedeti cum se aude!
Daca nu va ajunge, inceracti cu ghiata(papuc) si giata!
Mare-i gardina Domnului si tare multi timpiti ii sar gardul!

Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de narcisa Vin 15 Feb 2013, 21:54

wolf a scris:
Astfel “ghirlandă” și „găselniță” se scriu diferit deși consoana se pronunță la fel.
Cit de timpit trebuie sa afirmi asa ceva! Asta nu a trecu prin clasa intii! Pai fratilor, incercati sa cititi cu voce tare ghirlanda si gaselnita si sa vedeti cum se aud cele doua grupuri fonetice! Daca nu ar fi h-ul ar trebuie sa citest girlanda! Incercati sa vedeti cum se aude!
Daca nu va ajunge, inceracti cu ghiata(papuc) si giata!
Mare-i gardina Domnului si tare multi timpiti ii sar gardul!

Alo, Domnu'... usor cu pianu' pe scari, precum a zis basescu! cand zici de cineva " Cit de timpit trebuie sa afirmi asa ceva! "

In textul citat scrie " se scriu diferit deși consoana se pronunță la fel. ".
Iar dumneata, wolf, scrii " sa vedeti cum se aud cele doua grupuri fonetice! ".

Nu stiu cine "e " acei multi timpiti , dar mi se pare ca vorbiti de chestiuni diferite!


narcisa
narcisa

Mesaje : 3630
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Wolf Vin 15 Feb 2013, 23:59

In textul citat scrie " se scriu diferit deși consoana se pronunță la fel. ".
Pai in acest caz, timpenia e si mai mare! Eu, in vorbire nu pronunt consoana, ci un triftong. Nu am cum separa doar g-ul, ci e vorba de ghi, care e diferit de gi care e giferit de g!!
Asta pe de o parte. Pe de alta parte, in ghirlanda, imi arati si mie cum se scrie g-ul altfel??? Ca noi vorbim de triftongul ghi si nu de litera g, triftong care se pronunta altfel decit litera g singura, nu?
declară că pe lângă Piața Mare și Piața Mică, vor deschide Piața Medie.
Cum pina la 1 aprilie mai e o luna si, intreb de unde drac ai timpeniile astea de stiri?? De pe timesnewroman?
Hai ca am si eu una:
Imediat după ce judecătorii au pronunţat decizia definitivă cum că Dan
Voiculescu ar fi turnătorul Felix, mogulul media a declarat că
judecătorii au în casă blugi, valută, casetofoane şi că întreţin relaţii
cu persoane din Vest.
"Ştiu din surse sigure că unul din judecători plănuieşte să fugă din
ţară, are o rudă în Republica Federală Germană", a declarat Dan
Voiculescu.

Mogulul susţine că unul din judecători a fost anul trecut în
străinătate, respectiv în Bulgaria, la Nisipurile de Aur, unde a intrat
în legătură cu persoane străine şi a efectuat schimburi de valută.

"Nu ştiu dacă astfel de persoane, care primesc uneori musafiri din
ţări precum Franţa, sau Spania, inclusiv români fugiţi din ţară şi
stabiliţi acolo, mai au ce căuta în justiţie, cu atât mai puţin să spună
despre mine că sunt turnător", susţine Voiculescu.
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de ABBA Sam 16 Feb 2013, 07:50

Mama, ce de confuzii pe-aici!
Vlad, tu mai stii ce e acela un triftong?
Grupurile de sunete ghe/ghi, che /chi nu vor fi niciodata triftongi.
Wolf, sa stii ca se invata inca din clasa a cincea despre scrierea si pronuntarea acestor grupuri, dar mai ales despre numarul de sunete si de litere pe care le contin. De exemplu, in cazul in care e sau i din aceste grupuri sunt vocale, ele se numara ca sunete intregi . Daca sunt semivocale, atunci formeaza un singur sunet imrpeuna cu c, g sau ch, gh. In alfabetul fonetic , exista semne speciale pentru notarea acestora, semne care sunt internationale. Si la scoala facem transcrierea fonetica a acestora si intr-adevar semnele scrise in articolul postat de Narcisa exista si se folosesc.
Numele Gheorghe si George contin desigur diftongi ( nu triftongi) , deci e din silabele gheo- si geo- este semivocala. Va sa zica in Gheorghe vom avea 8 litere si 5 sunete , iar in George 6 litere si 5 sunete. Ambele cuvinte sunt exemple perfecte pentru explicarea aceste probleme de fonetica.
Asa ca nu ar fi nimic extraordinar sa renuntam la grupurile acestea foarte complicate si sa le inlocuim cu semnele din alfabetul fonetic. Ar scapa si bietii elevi de numarat litere si sunete! cap in zid

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Wolf Sam 16 Feb 2013, 10:41

Mea culpa doamna profesoara de limba romana. Sad Ai dreptate, am terminat scoala generala cum multi, multi ani, asa ca iertare. Culmea e ca prima data am scris diftong, apoi am "corectat"! GRĂMĂTÍC 792358
Ar scapa si bietii elevi de numarat litere si sunete!
Da, eventual sa scoatem vocalele din cuvint, precum evreii vechi. Adica in loc de mama sa scriem mm, in loc de petrecere sa scriem ptrcr, e mai simplu, mai pe masura interesului elevului, mai pe masura interesului celor ce doresc nulitati, nu oameni pregatiti! Am auzit ca Abramburica a inceput sa se plinga ca elevii nostrii au prea mult de invatat, au prea multe ore de matematica, prea multe ore de limba romana! Dupa cum se scrie si vorbeste pe net, n-as zice!
Bun, lasam la o parte gh sau g cu apostrof (acuma singer, la felul cum se scrie acum, tu crezi ca o s mai tina cineca cont ca trebuie g sau g cu apostrof???), cred ca stirea nu-i decit o gluma, precum si suribelnita in cruce!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Wolf Sam 16 Feb 2013, 10:46

P.S. Ca sa ma lamuresc cei si cu triftongii am cautat definitia in dictionar:

TRIFTÓNG ~gi m. Grup de trei sunete diferite (o vocală și două semivocale) care formează o singură silabă. /
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Orion Sam 16 Feb 2013, 14:49

Nu cred ca am stiut vre-odata ce-i aia un triftong. Smile Banui ca e de ex. silaba "tra", daca inteleg bine. Parca mai tin minte ca la un moment dat stiam de diftongi, dar n-as baga mina-n foc.

In "Gheorghe" sint 8 litere si 6 sunete, iar in "George" 6 litere si 6 sunete. Se pare ca e mai greu cu numaratul.

Mi se pare evident ca toate stirile astea sint la misto, dupa cum de altfel si trebuie sa fie avind in vedere topicul in care au fost postate. Partea mai haioasa e ca plecind de la ele unii ajung la dezbateri inalt academice. Laughing
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de ABBA Sam 16 Feb 2013, 16:14

Nu am luat postarea altfel decat ca o eventualitate. S-au mai intamplat minuni din astea si altadata! Ce nu face UE cand isi pune mintea!
Cu triftongul tot nu te-ai lamurit: doua semivocale si o vocala rostite intr-o singura silaba, ca in le-oai-ca!
In George nu sunt 6 sunete , pentru ca se desparte Geor-ge, din cate stiu, si nu Ge-or-ge. Asa ca , fiind un diftong in prima silaba , prima semivocala formeaza un singur sunet cu "G', de unde rezulta doar 5 sunete.
Ca in "geam", de pilda.
In rest, numai eu stiu cat de greu inteleg strainii scrierea si pronuntarea acestor grupuri de litere. De multe ori, cheful de a invata o limba straina depinde si de gradul de dificultate al acesteia. Si daca nu o invata strainii, nu circula. Si daca nu circula, ramane la periferia culturii mondiale. E legate! Razz

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de ABBA Sam 16 Feb 2013, 16:21

Am gasit si o sursa de informare "oficiala". Daca aveti rabdare sa cautati in tabelul aflat mai jos, pe pagina, veti descoperi cum stau lucrurile cu grupurile acelea si chiar exemplul cu Gheorghe si inca unul unul cu "georgian", care nu cred ca ar avea de ce sa se pronunte altfel decat George( in prima silaba).

http://dexonline.ro/articol/1.1._Literele

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Orion Sam 16 Feb 2013, 16:38

Aha. Am inteles cu triftongul. Leoaica. OK.
Ioi. Smile
Cred ca inteleg si cum numeri sunetele dar nu sint de acord. George are 6 sunete. Chiar daca primul "e" e scurt, e tot un sunet separat dupa umila mea parere. E o silaba dar 2 sunete (de fapt 4). Si as prefera sa-i spunem vocala scurta decit semi-vocala. Si nu e un singur sunet cu "ge". In romana nu pronunti ca in engleza de ex. John. Daca ai pronunta asa, OK, ar fi un singur sunet. Dar in romana se aude e-ul scurt. Iar in Gheorghe nici nu se pune problema, primul "e" e separat de "g", altfel ar fi Gorghe.
Dar oricum, dupa cum bine stim n-o sa am succes sa schimb conceptiile incetatenite din gramatica romaneasca.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Wolf Sam 16 Feb 2013, 16:52

Cu triftongul tot nu te-ai lamurit:
Gata, m-am lamurit, Danke!
Si daca nu o invata strainii, nu circula. Si daca nu circula, ramane la periferia culturii mondiale.
Ba nu e legate Abba! Nu stiu cit de greu este sa inveti o limba in are ai doar doua sau trei reguli de scriere, ceva de genul lui ghe, ghi, ce, che sau o limba la care trebuie sa inveti fiecare cuvint cum se pronunta si cum se ...scrie. Si aici ma refer la limba engleza, si uita ca...circula! Cit de vorbita e o limba, nu depinde de scriere/pronuntie/gramatica, ci de cit de mult e uitilizata. Ori o limba de la care imprumutam tot felul de barabarisme, nu poate fi decit o limba care ...circula. Daca englezii ar fi nevoiti sa invete limba romana, si nu noi limba engleza, atunci si limba romana ar fi cunoscuta. Pe cind asa...
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de ABBA Dum 17 Feb 2013, 08:04

Nuuuu, wolf, aici te inseli amarnic! Engleza e de cel putin doua ori mai usoara decat franceza si de patru ori mai usoara decat romana! Nici nu-ti imaginezi cat de complicata e romana ! Un singur exemplu: noi avem aproximativ 48 de forme ale pronumelui demonstrativ, in timp ce engleza are si ea acolo vreo 4 pronume demonstrative.
Franceza zice un singur cuvant, dont, pentru care noi avem nevoie de toata nebunia aceea pe care atat de putini o folosesc corect : al carui, al carei, ai carui, ale carui, a carui, a carei, a caror, ai caror, etc.
Crede-ma ca stiu ce spun!

Daca nu ma crezi, ia si numara:

http://limba-romana.ucoz.ro/index/pronumele_demonstrativ/0-159

In engleza, sunt fix patru , valabile si ca pronume si ca adjective. Ia priveste ce simplu:
http://grafitgroup.ro/lectii/pronume_demonstrativ.php
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Wolf Dum 17 Feb 2013, 12:45

Abba, nu te contrazic decit in urama a sapte ani de chin cu limba engleza: scriere, citire, concordanta timpurilor. Pe cind 12 ani de limba romana nu mi-au creat probleme!
Ceea ce spui tu, arata defapt frumusetea, flexibilitatea si bogatia exprimarii in limba romana.
Pentru ca, iertat sa-mi fie, e suficient sa spui a carei si ma gindesc la o ea, ai caror si ma gindesc la ei. Pe cind dont (cui) nu-mi spune nimic!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Orion Dum 17 Feb 2013, 16:59

E stiuta treaba asta. Limba romana e printre cele mai complicate, dintr-o multime de motive. Reguli multe. Exceptii si mai multe, la fiecare regula sint mai mult exceptii, in stil romanesc. Pronuntie dificila pentru cine n-a crescut cu asta (ceea ce e desigur valabil si pentru engleza si probabil pentru toate limbile intr-o masura mai mare sau mai mica).
Si, ca si cum n-ar fi fost de ajuns, ne mai complicam viata si singuri printr-o multime de aberatii. Dupa cum am mai discutat.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de ABBA Dum 17 Feb 2013, 17:17

Iar trebuie sa te contrazic, Wolf! Bogatia unei limbi sta in numarul de cuvinte , nu in dificultatea gramaticii. Si aici franceza ne bate la fund! Noi denumim cu un singur cuvant mai multe obiecte, ei au cuvinte pentru toate celelalte .
Un exemplu banal: noi zicem picior si pentru laba piciorului si pentru gamba si pentru tot piciorul. Ei nu confunda jambe cu pied si cuisse in ruptul capului!
De altfel , este firesc sa fie asa! Francezii au vreo sapte secole de literatura in plus fata de noi.

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Wolf Dum 17 Feb 2013, 19:48

Bogatia unei limbi sta in numarul de cuvinte , nu in dificultatea gramaticii.
Perfect de acord, dar o gramatica flexibila, fie ea cu ceva reguli, iti da posibilitati mai largi de exprimare. Vezi exemplul citat de mine mai sus. Daca iti aduci aminte, prin anii '60, se vorbea de o limba internationala, esperando, cu o gramatica foarte simpla, cu un vocabular simplu, menita a fi usor de invatat de catre oricine. A murit! De ce?
noi zicem picior si pentru laba piciorului si pentru gamba si pentru tot piciorul.
Pai imi pare rau, dar...iti dai cu piciorul drept in gamba stinga! Chiar tu arati ca avem ...gamba! Apoi, mai avem coapse, laba si genunchi, nu? Daca organul de mers, in ansamblul lui, se numeste picior, el este compus din laba, gamba, genunchi si coapsa.
Daca din lene sau necunoastere zicem picior orcarei parti a piciorului, e treaba lui Gheorghe, un chirurg nu va zicie ca te-a operat la picior, ci la gamba, genunchi sau coapsa.
In privinta limbii franceze, nu te contrazic, ai perfecta dreptate dar nici Romania nu se poate compara cu Franta, nici istoria Romaniei nu se compara cu istoria Frantei, desi ne gidila placut la urechi sintagma micul Paris!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de ABBA Lun 18 Feb 2013, 05:18

Deh, nu suntem toti chirurgi! Hai, ma, Wolf! Sa nu-mi spui ca tu te uiti la gambele unei femei! Zici ca te uiti la picioarele ei! Si nici laba piciorului nu te vad zicand atunci cand vrei sa spui ca ai incaltat pantoful stang in piciorul drept. Nu zici pentru ca nu e cuvant , ci un grup de cuvinte si e prea lung. Da, exista gamba, fiindca l-am imprumutat (recent) din italiana , nu e cuvant romanesc , iar laba ii zicem si la caine si la urs. Si inca la ceva, de unde si faptul ca evitam sa-l folosim. Embarassed

_________________
Si tu n'as jamais envie de partir, il fera jamais beau...Si tu as vraiment envie de partir, il fera toujours beau!
ABBA
ABBA
Admin

Mesaje : 14965
Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 64
Localizare : pe val

Sus In jos

GRĂMĂTÍC Empty Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum