celelalte cuvinte
celelalte cuvinte
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Una... Alta... de Romania

+3
zaraza26
Wolf
Orion
7 participanți

Pagina 1 din 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul

In jos

Una... Alta... de Romania Empty Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Vin 17 Mar 2017, 01:08

Mai stiti cine a spus (in mod public la televizor) nemuritoarele versuri ?

Se-mplineste gandul meu,
Tariceanu si Basescu
vin astazi cu Isarescu
sa v-aduca un nou leu.
Leul greu.

Daca nu, vedeti aici:

https://republicadimboviteana.wordpress.com/2013/03/19/vorbe-de-pe-malurile-dimbovitei/#comment-1373
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Joi 23 Mar 2017, 18:13

Se intimpla in Romanica niste chestii de-ti sta mintea-n loc.

Intii, inteleg ca politistii din Craiova, si poate si din alte parti dar eu stiu doar de astia, au gasit minunata forma de protest ca nu mai aplica amenzi pentru infractiuni pe care ei le considera minore, dau doar avertismente. Pina li se maresc salariile.
Deci asta-i santaj toata ziua. Eu zic ca toti politistii care fac treaba asta ar trebui sa intre la pirnaie. Dar bineinteles in Romania merge. Nu cred ca in America ar avea tupeu nici un politist sa se gindeasca macar la asa ceva, daramite sa vina un sef de sindicat sa anunte treaba public la televizor.

Al 2-lea, l-am vazut tot la TV pe Becali cum declara senin ca el si-a executat pedeapsa cu inchisoarea intr-o vila de lux, si avind vreo 8 alti detinuti pe post de servitori. De ce ? Cica din marea dragoste si consideratie pe care i-o poarta SRI-ul, daca am retinut bine. (Evident ca dragostea respectiva a fost stimulata si de niste bani, dar asta n-a mai zis.)
Banuiesc ca asa e, nu vad de ce s-ar fi laudat la TV cu asta daca n-ar fi adevarat. De altfel il stim ca e gura bogata, dar de obicei nu minte. Deci din asta ar trebui sa se lase cu niste pirnai mari de tot pentru niste sefi din SRI si din sistemul de penitenciare. Banui ca o sa mai urmeze stiri pe tema asta.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Vin 24 Mar 2017, 10:17

1. Orion, gindesti si judeci gresit!!! Nimic nou! Daca erai atent, ai fi inteles exact despre ce e vorba. Se numeste greva de constinciozitate sau scrupulozitate, daca vrei. Daca lege prevede pentru o infractiune avertisment sau amenda, politistul, constiincios, adica citeste legea in spiritul ei, si aici nu greseste cu nimic, da un avertisment! Care-i problema, pentru ce sa-l bagi la pirnaie? Unde e santajul? Politistul aplica legea, nu cred ca-l bagi la pirnaie pentru asta!!!
2. Jiji e gura bogata care vorbeste fara el. Normal ca a beneficiat de toate cele cu care se lauda! Si nu e singurul, numai ca tu crezi ca Voiculescu s-ar lauda cu asa ceva???? Sau Voicu.
Asa ca nu se va intimpla nimic, doar sunem in Romanica, nu?
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Dum 26 Mar 2017, 00:06

Intr-adevar de vina e in primul rind legea ca prevede avertisment. Dar ca sa spui tu ca politist ca o sa dai numai avertismente pina ti se mareste salariul, adica altfel decit ai face in mod normal, asta-i santaj si pentru asta ar trebui sa faca pirnaie.
Jiji e gura bogata, si pentru ca e gura bogata, eu cred ca in cazul asta vor face unii pirnaie. Nu bag mina-n foc desigur, ca doar sintem in Romanica, dar m-as astepta totusi ca asa ceva sa nu mearga nici la noi (adica sa fie recunoscut public si sa nu se-ntimple nimic). La fel ca in cazul alora pe care i-a sechestrat ca i-au furat masina. Daca tacea nu patea nimic. Daca tacea filozof raminea. Dar nu mai era Jiji.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Dum 26 Mar 2017, 13:27

Tu chiar nu intelegi ce se intimpla. Chestia asta nu au inventat-o romanii, ci a fost inventata pe alte meleaguri. Prin America, parca, la o greva de constinciozitate, politistii au respectat strict viteza legala de deplasare prin oras! E cumva vreun santaj sa respecti legea???
Ceferistii nostri vor salarii mai mari, asa ca au blocat traficul pina la aprobarea revendicarilor. Trebuie cumva bagati la pirnaie?? Asta nu e tot santaj?? Orice revendicare pe care o ceri in urma unei preiuni, se numeste santaj? Ma rog...
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Dum 26 Mar 2017, 21:25

Daca faci greva prin respectarea foarte stricta a legii, dupa mine e foarte bine, chiar laudabil. Eu in cazul asta nici nu le-as mai da salariu ca s-o tina cit mai mult. Smile
Ceferistii care blocheaza transportul, sigur, santaj. Pirnaie. Taximetristii sau transportatorii care blocheaza strazile - santaj, pirnaie. Dupa mine ar trebui sa intre multi. Inclusiv nasii care iau spaga, si aia care le dau. Printre multi altii. N-ai bilet, jos din tren. Indiferent de sex si de virsta. Fara discriminare.
Din pacate nu se intimpla, si de-aia traim cum traim.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Mier 29 Mar 2017, 02:59

Udrea a fost condamnata la 6 ani cu executare, in Gala Bute. In principiu o veste buna, decit ca din pacate sentinta nu e definitiva. Deci mai dureaza. Probabil mult. Si nici nu se stie ce iese pina la urma.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Mier 29 Mar 2017, 10:11

Poate sa fie fericita, una e 21 de ani, alte 6! Dar, cum zici, sentinta nu e definitiva. Chestia e ca, s-au mai intimplat cazuri, cind, dupa recurs, au primit mai mult! Asa ca surprize pot sa apara. Dar, cine stie, poate legea gratierii, pe care nesimtitii o dicuta acum in parlament, va veni si in ajutorul ei, nu numai in a lui Dragnea! Asa ca pina la urma poate iesi orice! Chiar si basma curata!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Mar 11 Apr 2017, 11:21

Ciordache loveste din nou! Cica banii ilegali din campania electorala nu mai pot fi confiscati! Bai, asta ori e timpit de-a binelea, ori altii scot castanele din foc, cu mina lui. Merg pe varianta a doua!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de zaraza26 Mier 12 Apr 2017, 11:43

Wolf a scris:Ciordache loveste din nou! Cica banii ilegali din campania electorala nu mai pot fi confiscati! Bai, asta ori e timpit de-a binelea, ori altii scot castanele din foc, cu mina lui. Merg pe varianta a doua!

Am auzit si eu, la radio. Nu mi-a venit sa cred!
zaraza26
zaraza26

Mesaje : 1016
Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Sam 15 Apr 2017, 18:41

L-au prins pe Ghita.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Dum 16 Apr 2017, 18:00

Oare l-or bate ca sa spuna sau ca sa taca????
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Vin 21 Apr 2017, 03:19

Basescu ne mai aduce aminte inca o data cit de porc poate sa fie. In caz ca am uitat cumva.
Iar penibilul ala de partid al lui, PMP-ul, la care el e, nu-i asa, mare sef de trib, presedinte cu acte in regula, cica propunerile sint doar ale lui Basescu, nu si ale partidului. Hai nu zau. Asa ceva numai in penibila asta de tara poate sa mearga.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Vin 21 Apr 2017, 10:02

Si ce propuneri! Put a populism ca o crisma neigenizata!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Dum 23 Apr 2017, 21:03

Citeva stiri interesante, nu cine stie cit de importante dar care merita remarcate, pe revista 22.

http://revista22online.ro/70262152/emil-constantinescu-ode-pentru-tariceanu-pe-care-il-compara-cu-reagan-thatcher-si-kohl.html

Intotdeauna Constantinescu mi s-a parut o clasa peste ceilalti politicieni dimboviteni.
Observati si cit de mizerabili sint astia de la 22, cica ii inalta "ode". Nici nu comentez asa o mizerie.

A 2-a:
http://revista22online.ro/70262159/raluca-turcan-pnl-a-fost-praf-nu-era-mai-mai-breaz-la-guvernare-video.html

Sincer nu m-as fi asteptat s-o aud vre-odata pe Turcan spunind lucruri de bun simt. Un punct alb. Oricum, ar fi putut si sa adauge ca unul dintre elementele principale pentru care pseudo-PNL-ul e intr-adevar praf e ca ea e presedinta, chiar si interimara.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Mier 26 Apr 2017, 09:43

De ce ne mai doare capul pe noi:
Asociatiile de vegetarieni de la noi solicita Bancii Nationale sa adopte modelul englezilor sau neo-zeelandezilor, care au anuntat ca vor trece la banii cu... ulei de palmier, in locul ingredientelor animale.
Mai, oare astia maninca bancnotele??? Sau se scarpina in cur fara sa fie nevoie???
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Joi 04 Mai 2017, 14:12

Nemernicia PSD merge mai departe. Ieri, Comisia Juridica a Senatului a votat amendamentul care permite gratierea persoanelor condamnate pentru mita si trafic de influenta. Mai e ceva de demonstrat??? Dupa cum se vede, a murit Ordonanta 13, traiasca amendamentul!
Adica politistii, procurorii si judecatorii se chinuie sa dovedeasca un nemernic corupt, ca apoi "stiti, scuzati, noi numai ne-am jucat, ne cerem iertare pentru emotii si deranj, aveti liber sa furati in continuare". Sau mai stii, o sa apara un OG prin care politistii, procurorii si judecatorii care vor dovedi un corupt sa fie arestati pe loc si bagati la pirnaie pe 20 de ani. Sa le fie invatatura de minte!!!
Aaaa, ia ute la coruptul dovedit Dragnea: „Dezaprob categoric votul din Comisia Juridică de la Senat prin care au fost adoptate amendamentele privind grațierea faptelor de corupție. Am spus tot timpul și îmi mențin punctul de vedere că nu susțin grațierea infracțiunilor de corupție." Da tata, dezaproba, dezaproba, infiereaza proletar, ca da bine la prostime! Ca daca, mai apoi, parlamentul aproba legea, nici usturoi nu a mincat, nici gura nu-i miroase. Lui Dragnea, bineinteles!! Baiat rezon, ce naiba! Si ute asa mai sunt prostiti niste votanti!!
A, Basescu, si el baiat de gasca, sustine amendamentul! Pai cum altfel, cind pe el nu stie ce-l asteapta iar frati-su e in puscarie. Ghici pentru ce?
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Joi 04 Mai 2017, 15:44

A fost doar o timpenie la comisia juridica. Pina si Dragnea a zis ca a fost o greseala. Cica au iesit citeva zeci de oameni sa protesteze si ei au intors-o de frica. Nu cred. Adica nu de frica astora. Probabil se asteapta ca daca insista in continuare sa iasa mai multi. Oricum se pare ca au invatat lectia. Tot e ceva.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de zaraza26 Vin 05 Mai 2017, 09:46

Orion a scris:A fost doar o timpenie la comisia juridica. Pina si Dragnea a zis ca a fost o greseala. Cica au iesit citeva zeci de oameni sa protesteze si ei au intors-o de frica. Nu cred. Adica nu de frica astora. Probabil se asteapta ca daca insista in continuare sa iasa mai multi. Oricum se pare ca au invatat lectia. Tot e ceva.

Concluzia - parlamentarii sunt mai prosti decat Dragnea. Dar Doamne fereste un parlament compus din n Dragnea.
zaraza26
zaraza26

Mesaje : 1016
Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Vin 05 Mai 2017, 11:43

Oricum se pare ca au invatat lectia.
HA! Punem pariu ca ...nu??? Daca era de invatat, o invatau dupa Ordonanta 13! Nu domnilor, nu au invata nimic si nici nu vor sa invete! Ei tot incearca marea, ma rog, gratierea, cu degetul. Cine stie, poate o data si o data nu suntem atenti!!!
Era un banc, cu unul care a vazut un film de o suta de ori. Intrebat de ce, se mai duce inca la acel film, a raspuns: "in film este o secventa in care o tipa incepe sa-si dea sutienul jos. E, taman atunci trece un tren! Ma tot gindesc ca poate o intirzia si trenul ala odata!" E, asa si cu alesii nostri: poate intrizie trenul!
Dragnea nu e prost. E doar oltean, ma rog teleormanean, cam tot acolo. Si crede ca fraieseste alegatorul: "Ba, io nu sunt de acord, io sunt inginer, nu jurist, da nu sunt de acord". E, da' daca trecea??? E? Categoric, altul era discursul, ceva legat de  grija fata de detinuti, nu spui care, persoane insemnate!, de conditiile inumane de detentie, ma rog, chestii din astea ce dau bine la prostime. Pentru alegerile viitoare. Da nu-i bai, mai au trei ani la dispozitie, o intirzia, naiba, si trenul ala odata!
Dar Doamne fereste un parlament compus din n Dragnea.
Iștenem, e mai rau, nu e compus din "n" Dragnea, e CONDUS de Dragnea!!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Vin 05 Mai 2017, 15:26

Dupa multa sovaiala si tergiversare, CC a respins in fine sesizarea impotriva legii care nu-i permite lui Dragnea sa fie prim-ministru (oficial; in realitate dupa cum bine stim e).
Ceea ce mie mi se pare OK. Deci ideea e, mai baieti, ce dracu, nu incercati sa va ascundeti dupa CC ca nu tine. Daca vreti sa nu mai fie legea respectiva, aveti majoritate in parlament, abrogati-o. Asumati-va. Daca nu, ghinion.

Cu siguranta marea majoritate a parlamentarilor sint mult mai prosti decit Dragnea.
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Vin 05 Mai 2017, 17:52

in realitate dupa cum bine stim e
De ce? Fiind asa zici tu? Eu, dupa cite stiu, Dragnea e condamnat, e drept, cu suspendare, dar e definitiv. Pe de alta parte, legera, care tot ei au votat-o dupa Colectiv, e, inca, in vigoare! Deci?
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion Mier 10 Mai 2017, 22:10

Spuneam, daca nu s-a inteles foarte bine (desi nu prea vad cum s-ar fi putut intelege altceva, ma rog), ca Dragnea la oficial nu e prim ministru dar in realitate e.
De altfel vad ca o si arata, in ultima vreme taie si spinzura. Nicolae deposedat de functii, Bacalbasa suspendat ... altfel numai lucruri bune, pozitive, care se impuneau in situatia data. Sigur ca detractorii dimboviteni n-o sa recunoasca, in stil timpit romanesc o sa-i atribuie numai motive murdare. Ceea ce s-ar putea sa fie adevarat dar se cuvine sa recunoastem si partea buna, atita cita e.
(Miine poimiine il da si pe Grindeanu afara din partid. Dar n-o sa se intimple, pentru simplul motiv ca n-o sa aiba de ce.)
Orion
Orion

Mesaje : 2602
Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf Joi 11 Mai 2017, 14:13

Grindeanu e prim ministru ca si Boc, cu Basescu! Numai un naiv nu intelege ca defapt guvernul e condus de Dragnea!!! Ca doar asta si-a dorit, numai ca nu s-a putut. Pe motive de dosar.
Acuma, ce face Dragnea, se numeste lucratura la imagine. Pentru slefuire si albire! Sa nu uitam, Dragnea are o condamnare definitiva pentru frauda, e drept, cu suspendare, dar tot cazier se cheama! E, vrea el sa ingroape legea aia care nu-i permite, dar ce sa-i faci, tot ei au votat-o, dupa tragedia pierderii presedentiei. Daca mai tineti minte, cit de repede au votat o serie de legi ce erau net in defavoarea lor si si-au trimis colegii la parchet! Cum la noi o minune tine doar 3 zile, iute, iute s-a trecut la ungerea cu mir si spalarea de pacate. Cum, din pacate pentru ei, legea este inca in vigoare, Dragnea a ramas pe dinafara la ministeriat. Adica in anticamera. Ca nu se face, monşer, sa pui in fruntea tarii taman unul condamant pentru frauda, fie ea si electorala! Bun, revenim la problema Dragnea care are nevoie urgenta de Axion si penitenta, pentru albirea pacatelor. Eventual si ceva mir, ca nu strica. Asa ca Ciordache, pe cind Dragnea e plecat se strofoaca sa scoata OU 13. Se lasa cu scandal, dar..."nu stiu, am fost plecat", mai apoi, "nu stiu, nu sunt jurist, eu sunt inginer" si alte alea, de ramine Ciordache cu mina pe castanele firbinti! Cum astia nu se astimpara, ca de, ne cred prosti, doar treispele era strict pentru Dragnea, nevasta, fosta in dotare, varan si altii protapiti la mititica, ii dau inainte cu gartierea. Si aici intervine Dragnea: gata scoatem definitiv legea asta cu gratierea, cu amendamente cu tot, ii punem deoparte pe Serban Nicolae si Bacalbasa, asa, nitel sa se mai calmeze. (intreb, de ce Serban Nicolaie cumula doua functii: sef al Comisiei Juridice din Senat si lider al grupului PSD din Senat?? Ca doar se puteau pune doua persoane diferite, nu? Ori de data asta e bine ca toate ouale sa fie intr-un singur cos?????Razz ) Si uite asa, cu Axion sau fara, se mai albeste nitel imaginea tovarasului Dragnea, care tine cu poporul, ba! Ati bagat la cap??? E drept, se mai trezeste cite o Olguta care ii cam da planul peste cap: na, sa vedem cu o scoate la capat, fara sa supere prostimea care voteaza, cu asta cu mamele! Ca pina la urma, vorba fara cap a Olgutei, e cu doua taisiuri, ca da si bine, da si rau! Fata asta, nu stiu cum se face, o fi baut apa dupa Ponta, da' vorbeste gura fara ea, ceva de speriat!! Ba cu salariile ca in vest, ba cu pensiile, ba cu indeminizatiile pentru mamici! Na, taman cind era si Dragnea la albit, hop, vine asta cu indemnizatie mamicilor iar el tre'sa zica:"aaa, nu se poate". De parca alealalte se pot!
Pe Serban Nicolae si Bacalbasa i-a scos din functie, totusi, corect, adica din functia de presedinte de partid, nu din aia de "premier", as aca nu a incalcat nici o lege. Din pacate singurul care o merita era doar Bacalbasa, medicul si sciitorul. Ma rog, se crede el si medic si scriitor. Serban era doar cu castanele in mina!!
Wolf
Wolf

Mesaje : 3912
Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de zaraza26 Sam 13 Mai 2017, 10:38

Wolf a scris:Grindeanu e prim ministru ca si Boc, cu Basescu! Numai un naiv nu intelege ca defapt guvernul e condus de Dragnea!!! Ca doar asta si-a dorit, numai ca nu s-a putut. Pe motive de dosar.
Acuma, ce face Dragnea, se numeste lucratura la imagine. Pentru slefuire si albire! Sa nu uitam, Dragnea are o condamnare definitiva pentru frauda, e drept, cu suspendare, dar tot cazier se cheama! E, vrea el sa ingroape legea aia care nu-i permite, dar ce sa-i faci, tot ei au votat-o, dupa tragedia pierderii presedentiei. Daca mai tineti minte, cit de repede au votat o serie de legi ce erau net in defavoarea lor si si-au trimis colegii la parchet! Cum la noi o minune tine doar 3 zile, iute, iute s-a trecut la ungerea cu mir si spalarea de pacate. Cum, din pacate pentru ei, legea este inca in vigoare, Dragnea a ramas pe dinafara la ministeriat. Adica in anticamera. Ca nu se face, monşer,  sa pui in fruntea tarii taman unul condamant pentru frauda, fie ea si electorala! Bun, revenim la problema Dragnea care are nevoie urgenta de Axion si penitenta, pentru albirea pacatelor. Eventual si ceva mir, ca nu strica. Asa ca Ciordache, pe cind Dragnea e plecat se strofoaca sa scoata OU 13. Se lasa cu scandal, dar..."nu stiu, am fost plecat", mai apoi, "nu stiu, nu sunt jurist, eu sunt inginer" si alte alea, de ramine Ciordache cu mina pe castanele firbinti! Cum astia nu se astimpara, ca de, ne cred prosti, doar treispele era strict pentru Dragnea, nevasta, fosta in dotare, varan si altii protapiti la mititica, ii dau inainte cu gartierea. Si aici intervine Dragnea: gata scoatem definitiv legea asta cu gratierea, cu amendamente cu tot, ii punem deoparte pe Serban Nicolae si Bacalbasa, asa, nitel sa se mai calmeze. (intreb, de ce Serban Nicolaie cumula doua functii:  sef al Comisiei Juridice din Senat si lider al grupului PSD din Senat?? Ca doar se puteau pune doua persoane diferite, nu? Ori de data asta e bine ca toate ouale sa fie intr-un singur cos?????Razz ) Si uite asa, cu Axion sau fara, se mai albeste nitel imaginea tovarasului Dragnea, care tine cu poporul, ba! Ati bagat la cap??? E drept, se mai trezeste cite o Olguta care ii cam da planul peste cap: na, sa vedem cu o scoate la capat, fara sa supere prostimea care voteaza, cu asta cu mamele! Ca pina la urma, vorba fara cap a Olgutei, e cu doua taisiuri, ca da si bine, da si rau! Fata asta, nu stiu cum se face, o fi baut apa dupa Ponta, da' vorbeste gura fara ea, ceva de speriat!! Ba cu salariile ca in vest, ba cu pensiile, ba cu indeminizatiile pentru mamici! Na, taman cind era si Dragnea la albit, hop, vine asta cu indemnizatie mamicilor iar el tre'sa zica:"aaa, nu se poate". De parca alealalte se pot!
Pe Serban Nicolae si Bacalbasa i-a scos din functie, totusi, corect, adica din functia de presedinte de partid, nu din aia de "premier", as aca nu a incalcat nici o lege. Din pacate singurul care o merita era doar Bacalbasa, medicul si sciitorul. Ma rog, se crede el si medic si scriitor. Serban era doar cu castanele in mina!!

Asemanarea e putin fortata. Una e sa ai oameni in conducere care sa colaboreze, ca Boc si Basescu, si altceva e sa fii penal, sa nu poti ajunge prim-ministru si sa iti pui om de paie, ca Grindeanu. Grindeanu habar n-avea pe ce lume se afla, la inceput. Acuma s-a obisnuit cu rolul. Boc acum e profesor universitar. Sa vedem ce ajunge Grindeanu dupa, fara ajutor de sus. Ca si cu ajutor de sus, tot un om de paie pe undeva, va fi.
zaraza26
zaraza26

Mesaje : 1016
Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Una... Alta... de Romania Empty Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum